Ευ Ζην

Κατηγορία: Αθλητικές Δράσεις

Δεκαεννέα χρόνια μετά από τη 28η Διεθνή Ολυμπιάδα της Αθήνας, στο πλαίσιο της Ευρωπαïκής Εβδομάδας Αθλητισμού και των δράσεων πoυ διοργανώνει η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού, μέσω του προγράμματος #beactive, το 6ο ΓΕΛ Αχαρνών συμμετείχε στην Πανελλαδική Σχολική Σκυταλοδρομία.

Το σύνθημα που επιλέχξαμε είναι:

"Ο αγώνας στα χέρια μας, το ΕΥζην στη ψυχή μας".

Με αφετηρία το σχολείο μας, τρέξαμε για το ΕΥζην εντός των χώρων του Ολυμπιακού  Χωριού. Ο τόπος του Ολυμπιακού Χωριού, ο τόπος μας είναι μέρος μνήμης Ολυμπιονικών-Παραολυμπιονικών αγώνων και κέντρο διάχυσης του Ολυμπιακού Πνεύματος κατά τη διάρκεια των αγώνων.

Οι ομάδες των σκυταλοδρόμων πέρασαν από δρόμους αφιερωμένους σε Έλληνες Ολυμπιονίκες- Παραολυμπιονίκες ενώ οι αλλαγές έγιναν σε σταθμούς-ορόσημα, τόσο μέσα στο πάρκο όσο και στο αθλητικό προπονητικό κέντρο.

Στόχος είναι η προσπάθειά μας να αποτελέσει μια παιδευτική ευκαιρία αναβίωσης των Ολυμπιακών αξιών.