Η πόλη μας

Κατηγορία: Λειτουργικά

Ο ΟΕΚ, συμμετέχοντας ενεργά στη μεγάλη εθνική προσπάθεια της διοργάνωσης των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 στην Αθήνα, και με στόχο να καλύψει τις αυξημένες στεγαστικές ανάγκες των δικαιούχων του στην Αττική, ανέλαβε το έργο της κατασκευής του Ολυμπιακού Χωριού.

Ο πρότυπος αυτός οικισμός των 2.292 οικιστικών μονάδων σχεδιάστηκε έτσι ώστε να φιλοξενήσει με τον καλύτερο τρόπο τους 17.000 αθλητές των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων. Μετά τις απαραίτητες μετατροπές άρχισε να στεγάζει ισάριθμες οικογένειες δικαιούχων του ΟΕΚ που κατοικούν ή εργάζονται στην περιοχή του λεκανοπεδίου Αττικής και οι οποίοι αναδείχθηκαν από την κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στις 7-10 Οκτωβρίου 2004, αλλά και από τη συμπληρωματική κλήρωση για τους δημότες Αχαρνών  που πραγματοποιήθηκε στις 18 Απριλίου του 2005. Κύριος και  βασικός χρηματοδότης του έργου του Ολυμπιακού Χωριού ήταν ο ΟΕΚ.

Την ευθύνη κατασκευής, επίβλεψης, οργάνωσης, συντονισμού, συντήρησης και εν γένει αξιοποίησης του Ολυμπιακού Χωριού έχει η εταιρεία "ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΧΩΡΙΟ 2004" Α.Ε, που ιδρύθηκε με μοναδικό μέτοχο τον ΟΕΚ και εποπτεύεται από τον Υπουργό Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων.

Για πρώτη φορά στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων την βασική χρηματοδότηση και την ευθύνη ανέγερσης του Ολυμπιακού Χωριού ανέλαβε ένας Οργανισμός Κοινωνικής Κατοικίας. Από την αρχή του σχεδιασμού του το Ολυμπιακό Χωριό κλήθηκε να καλύψει προδιαγραφές και απαιτήσεις που αφορούσαν τόσο την Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή, όσο και την μεταολυμπιακή χρήση, αφού στην διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων φιλοξένησε 17.000 αθλητές και μέλη της Ολυμπιακής οικογένειας,
Το Ολυμπιακό χωριό εκτείνεται σε μία περιοχή που ονομάζεται Πάτημα Δημόγλη στα όρια του Δήμου Aχαρνών έκτασης 1.250 στρεμμάτων, όπου σήμερα ζουν περίπου 6000 κάτοικοι και οι οποίοι αναμένονται να φτάσουν τους 10.000,  όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση όλων των δικαιούχων.