Γυναίκα και παρελθόν - Οι μαθητές ερευνούν-μελετούν και δημιουργούν

gynaikaparelthon

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Α’ Λυκείου, των τμημάτων Α'1 και Α'2  ερευνήθηκε από τους μαθητές η θέση της γυναίκας στο παρελθόν στην ελληνική κοινωνία.
Ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζονταν το θηλυκό παιδί από την οικογένειά του αλλά και από το σύνολο της κοινωνίας, τα στερεότυπα, τα ήθη και τα έθιμα του γάμου απετέλεσαν σημεία αναφοράς των εργασιών τους.
Σκιαγραφήθηκε η συμπεριφορά των γονέων απέναντι στην νέα κοπέλα αλλά και οι αντιλήψεις που κυριαρχούσαν εκείνη την εποχή στo κοινωνικό γίγνεσθαι του 19ου-20ου αιώνα και υποβίβαζαν το γυναικείο φύλο.
Πολλά κατάλοιπα αυτών των αντιλήψεων και στερεότυπα εξακολουθούν να υφίστανται στην ελληνική κοινωνία.
Οι μαθητές με μεγάλο ενδιαφέρον ερεύνησαν το παρελθόν, κατέγραψαν τις εντυπώσεις τους και δημιούργησαν τα δικά τους έργα, αποτυπώνοντας τα πολιτιστικά στοιχεία του τόπου τους αναφορικά με τη θέση της γυναίκας στο παρελθόν.

Η περιδιάβαση στις  εργασίες τους που θα βρείτε στον πιό κάτω σύνδεσμο θα αποτελέσει για αυτούς μεγάλη χαρά.

Υπεύθυνη, συντονίστρια Καθηγήτρια
           Γεωργιάδου Αθηνά