Βράβευση στον Πανελλήνιο διαγωνισμό ζωγραφικής της Μονάδας Ανακουφιστικής Φροντίδας «ΓΑΛΙΛΑΙΑ»

Κατηγορία: Συμμετοχές

Vaia

davilp

Ένας από τους πρωταρχικούς στόχους της εκπαίδευσης είναι η ανάδειξη των ιδιαίτερων χαρισμάτων και ταλέντων που διαθέτουν οι μαθήτριες και οι μαθητές σε επίπεδο καλλιτεχνικό. Αυτόν υπηρετούμε στο 6ο ΓΕΛ Αχαρνών κάθε χρόνο μέσα από τη συμμετοχή των παιδιών σε διαγωνισμούς ζωγραφικής. Τη φετινή σχολική περίοδο 2022-2023 η Μονάδα Ανακουφιστικής Φροντίδας (ΜΑΦ) «ΓΑΛΙΛΑΙΑ» απευθυνόμενη στα Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο διοργάνωσε διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα: «Ανακουφιστική Φροντίδα, ας μην αφήσουμε κανέναν χωρίς τη φροντίδα που χρειάζεται στην ασθένεια» στοχεύοντας στην ευαισθητοποίηση των παιδιών στην εθελοντική διακονία και τις αρχές της Ανακουφιστικής Φροντίδας καθώς και στην έκφραση των εικαστικών δεξιοτήτων τους. Στον πανελλήνιο διαγωνισμό συμμετείχαν πέντε μαθήτριές μας: η Παρασκευή Δαβίλλα, η Βασιλική Ντόστη, η Βάια Παπαγιαννάκη, η Νεφέλη Προβατά και η Θεοδώρα Στεφανοπούλου εκ των οποίων η Βάια Παπαγιαννάκη απέσπασε το πρώτο πανελλήνιο βραβείο και η Παρασκευή Δαβίλλα το δεύτερο πανελλήνιο βραβείο γεμίζοντάς μας όλους υπερηφάνεια. Το κυριότερο, βέβαια, είναι ότι οι ίδιες οι μαθήτριες εισέπραξαν μεγάλη χαρά, καθώς ανταμείφθηκαν οι προσπάθειές τους και αισθάνθηκαν μεγάλη αυτοπεποίθηση. Το σχολείο μας χαιρετίζει τέτοιες προσπάθειες που προάγουν τον πολιτισμό και ευαισθητοποιούν τους ανθρώπους. Συγχαίρουμε τους μαθητές μας για τη συμμετοχή τους και ελπίζουμε πάντοτε να προοδεύουν, κυρίως, στον πνευματικό τομέα και να υλοποιούν τα όνειρά τους με αγάπη και αισιοδοξία.

Συντονίστρια και υπεύθυνη καθηγήτρια

Μαρία Πάνου