Συμμετοχή του 6ου ΓΕΛ Αχαρνών στο Συνέδριο Φιλοσοφίας «ΠΡΟΣΩΚΡΑΤΙΚΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ» του E.Κ.Π.Α.

Κατηγορία: Συμμετοχές

synedrio prosokratikoi

Με ενθουσιασμό και χαρά οι μαθήτριες/τες της Β’ και Γ’ Λυκείου, Θεωρητικής Κατεύθυνσης του 6ου ΓΕΛ ΑΧΑΡΝΩΝ παρακολούθησαν το Συνέδριο Φιλοσοφίας «ΠΡΟΣΩΚΡΑΤΙΚΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ» του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών την 21 η Οκτωβρίου 2022.

Επάξια οι μαθήτριες του Γ’1 Καρακώστα Παυλίνα, Μαραζοπούλου Μυρτώ και Προβατά Νεφέλη εκπροσώπησαν το σχολείο μας στο κατάμεστο αμφιθέατρο του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου με την ενεργό συμμετοχή τους στο Συνέδριο στο οποίο παρουσίασαν με επιτυχία την εργασία τους για τους Προσωκρατικούς Φιλοσόφους.

Ως 6 ΓΕΛ ΑΧΑΡΝΩΝ δεχθήκαμε πολλά συγχαρητήρια και επαίνους από τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής σχολής κ. Αχιλλέα Χαλδαιάκη και τους καθηγητές της Φιλοσοφίας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Κωνσταντίνου Γ. Νιάρχο, Ευστρατίου Θεοδοσίου, καθώς επίσης από τους παρευρισκόμενους καθηγητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης εξαιτίας της αξιοπρεπούς παρουσίασης των μαθητριών. Έχαιρε ιδιαίτερης εκτίμησης η μαθήτρια Μαραζοπούλου Μυρτώ λόγω της άριστης κατάρτισης και της ευφράδειας λόγου η οποία συγκίνησε το κοινό αλλά και τους ακαδημαϊκούς του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου.

Ο κοσμήτωρ και οι καθηγητές Φιλοσοφίας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών συνεχάρησαν τις μαθήτριες για την επιμελημένη και φροντισμένη παρουσία τους στοΣυνέδριο του Πανεπιστημίου και ενθάρρυναν για περαιτέρω δράσεις του σχολείου μας. Συγχαρητήρια και από μέρους μας στις μαθήτριές μας οι οποίες έδειξαν προθυμία να συμμετάσχουν σε τέτοιου είδους δράσεις που μόνο στόχο έχουν την διεύρυνση του ήθους και του πνεύματος αλλά και την προώθηση του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού.

Υπεύθυνη, συντονίστρια Καθηγήτρια
Γεωργιάδου Αθηνά