Λογοτεχνικός Διαγωνισμός 2011 - 2012 (2)

Στο σχολείο μας για 4 συνεχόμενα έτη διοργανώνεται διαγωνισμός δημιουργικής γραφής.

Οι κατηγορίες του διαγωνισμού είναι ποίηση, διήγημα, θεατρικό και στίχοι τραγουδιού.

Τα έργα ανάλογα με το επίπεδο τους  είτε αποστέλλονται όλα είτε επιλέγονται τα πιο άρτια και αξιόλογα για να προωθηθούν στο πολιτιστικό πρόγραμμα «Λογοτεχνικό εργαστήρι: Οι μαθητές γράφουν» που διοργανώνει η Δευτεροβάθμια Διεύθυνση Ανατολικής Αττικής.

Εκεί μαζί με όλες τις υπόλοιπες συμμετοχές των σχολείων της Ανατολικής Αττικής αξιολογούνται εκ νέου σε δύο βαθμίδες αξιολόγησης.

Στην πρώτη βαθμίδα ομάδα καθηγητών από διάφορα δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της Ανατολικής Αττικής επιλέγουν τα καλύτερα έργα ανά κατηγορία τα οποία προωθούν στην δεύτερη βαθμίδα αξιολόγησης που γίνεται από ομάδα καταξιωμένων λογοτεχνών.

Αυτοί με την σειρά τους επιλέγουν τα καλύτερα τα οποία και βραβεύονται. Όσα έργα επιλέγονται από την πρώτη ομάδα αξιολόγησης των καθηγητών λαμβάνουν επίσης ειδική τιμητική διάκριση.

Στα πλαίσια του Λογοτεχνικού Διαγωνισμού την σχολική χρονιά 2011-2012:

Βραβεύτηκε από την επιτροπή αξιολόγησης των λογοτεχνών στη δεύτερη θέση η  Έφη Γκαραβέλα με το διήγημα της «Ανοιχτή πληγή» !

Επαινέθηκαν για την συμμετοχή τους στην κατηγορία της ποίησης οι Μαθητές:

1. Κυριακή Ατματσίδου «Ο φόβος του πόνου»
  2. Χαράλαμπος Ευαγγελάτος «Το ορυκτό της θλίψης»
  3. Χρήστος Καρσέλλας «Ο δικός σου σταθμός»
  4. Μαρία Κυπραίου, Γερασιμούλα Κοσμίδη «Ο άγγελος των χαμένων ονείρων»
  5. Ευαγγελία Πανωραία Λιούρη «Χαμένο ηλιοβασίλεμα...»
  6. Αναστασία Παπαϊωσήφ, Έλενα Κριεμάδη «Η τιμωρία μου»
  7. Αννα Μαρία Τζώτζη «Κάποιος από τους δυό μας»

Η κριτική επιτροπή για την χρονιά 2011-2012 αποτελούταν από τους εξής λογοτέχνες: Χρύσα Αλεξοπούλου, Θοδωρής Γκόνης, Τζένη Μαστοράκη, Μισέλ Φάις, Ελένη Σβορώνου, Τζωρτζίνα Κακουδάκη, Τάκης Τζαμαργιάς.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας που αποκλειστικά και μόνο με τις δικές τους δυνάμεις συμβάλλουν στον πολιτισμό έμπρακτα και επιτυγχάνουν αξιόλογες επιτυχίες σε ένα διαγωνισμό όπου συναγωνίζονται με μαθητές σχολείων στα οποία παρέχεται επιπλέον υποστήριξη για την δημιουργική γραφή!