Διαδικτυακό Σεμινάριο

Κατηγορία: Εκδηλώσεις

Εκπαιδευτικοί και γονείς εφήβων μαθητών/τριών του 6ου ΓΕΛ Αχαρνών και των σχολικών μονάδων του Δικτύου "ΣΥΝ: Λειτουργώ – Ενεργώ – Δημιουργώ" συμμετείχαν στη διαδικτυακή συνάντηση που διοργανώθηκε με θέμα τις «Προκλήσεις στην Εφηβεία και στην Οικογένεια» την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024.

Οι εισηγήτριες κα Γαβριέλα Σπίγγου, Κλινική Ψυχολόγος – Ψυχοθεραπεύτρια, η κα Ασημίνα Τσιμπιδάκη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ειδικής Αγωγής και η κα Γεωργία Λαζακίδου, Διευθύντρια του 13ου Δημοτικού Σχολείου Ρόδου, πραγματεύτηκαν αφενός τα κυριότερα προβλήματα συμπεριφοράς που παρατηρούνται σε εφήβους/ες, και, αφετέρου, πρακτικές αποτελεσματικής αντιμετώπισης στο οικογενειακό περιβάλλον, τονίζοντας τη σημαντικότητα του ρόλου των γονέων ως βασικών συνεργατών/ιδών του σχολείου, με στόχο μία ολιστική και σφαιρική αντιμετώπιση των εφήβων μαθητών/τριών.

Ευχαριστούμε θερμά τους/τις υπεύθυνους/ες του Δικτύου για τις εμπνευσμένες δράσεις που υλοποιούν, καθώς στέκονται πολύτιμοι/ες αρωγοί στο δύσκολο έργο μας

ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ 20.03.2024