Οδηγίες για Λογαριασμο ΠΣΔ

Κατηγορία: Ανακοινώσεις

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΣΤΟ ΠΣΔ

Ανταποκρινόμενοι στην ανάγκη διατήρησης της διδακτικής επαφής με τους μαθητές μας, έστω και εξ αποστάσεως,  το υπουργείο παιδείας ανακοινωσε την αξιοποιηση των διαθέσιμων υποδομων τόσο για σύγχρονες, όσο και για ασύγχρονες μεθόδους διδασκαλιας.

Σε κάθε περίπτωση (σύγχρονη ή ασύγχρονη) θα πρέπει να διασφαλίζεται με επιβεβαιωμένο τρόπο η ταυτότητα των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών ή μαθητών. Το ΥΠΑΙΘ μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ) παρέχει την υποδομή για δημιουργία λογαριασμών σε εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Τις τελευταίες ημέρες το ΠΣΔ απλοποίησε σημαντικά τη διαδικασία δημιουργίας λογαριασμών (accounts) για τους μαθητές, η οποία επιτυγχάνεται με πολύ απλό τρόπο από τους ίδιους τους μαθητές, σε συνεργασία/συναίνεση από τους γονείς/κηδεμόνες τους. Παρακάτω ακολουθούν αναλυτικές οδηγίες για τη δημιουργια των λογαριασμών των μαθητών, μέσω των γονέων/κηδεμόνων τους (MySchool).

Οδηγίες για δημιουργία λογαριασμού

Σε περίπτωση που δεν καταστεί δυνατή η επιβεβαίωση της ορθότητας των στοιχείων
και η δημιουργία του λογαριασμού, ο κηδεμόνας μπορεί να επικοινωνήσει με το σχολείο ώστε να διασταυρώσει την ορθότητα των στοιχείων του/της μαθητή/μαθήτριας. Εναλλακτικά, μπορεί να υποβάλει αίτημα υποστήριξης προς το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο από τη σχετική επιλογή που υπάρχει στην οθόνη της εφαρμογής.